  • EEU-FK1E332S
EEU-FK1E332S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FK1E332S
HK JDW NO:
590-EEU-FK1E332S
Datasheet:
EEU-FK1E332S
Description:
FK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FK1E332S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    3300μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.825mA
  • Tan Delta
    0.20
  • Impedance
    25mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.112A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.64A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm