  • EEU-FR1A101
EEU-FR1A101
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1A101
HK JDW NO:
590-EEU-FR1A101
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FR1A101
Description:
FR 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 280mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4800
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1A101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    280mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    300mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    280mA @ 100Hz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    280mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm