  • EEU-FR1A221
EEU-FR1A221
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1A221
HK JDW NO:
590-EEU-FR1A221
Description:
FR 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 300
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1A221
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.022mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    318.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    455mA @ 100kHz
  • ESR
    130 mΩ
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    11.2mm