  • EEU-FR1A821
EEU-FR1A821
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1A821
HK JDW NO:
590-EEU-FR1A821
Description:
FR 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 58
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1A821
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    820μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.082mA
  • Impedance
    43mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    967.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.29A @ 100kHz
  • ESR
    43 mΩ
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm