  • EEU-FR1C152B
EEU-FR1C152B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1C152B
HK JDW NO:
590-EEU-FR1C152B
Description:
FR 1500μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.18A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1188
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1C152B
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.18A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.744A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.18A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    2.18A
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm