  • EEU-FS0J103B
EEU-FS0J103B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FS0J103B
HK JDW NO:
590-EEU-FS0J103B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FS0J103B
Description:
FS 10000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FS0J103B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FS
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    14mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.056A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.82A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm