  • EEU-FS0J622L
EEU-FS0J622L
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FS0J622L
HK JDW NO:
590-EEU-FS0J622L
Datasheet:
EEU-FS0J622L
Description:
FS 6200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 800
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FS0J622L
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    6200μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    13mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.904A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.63A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm