  • EEU-FS1C121
EEU-FS1C121
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FS1C121
HK JDW NO:
590-EEU-FS1C121
Datasheet:
EEU-FS1C121
Description:
FS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 18420
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FS1C121
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    FS
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    120μF
  • Lead Spacing
    0.079 2.01mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    300mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    196mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm