  • EEU-FS2A151
EEU-FS2A151
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FS2A151
HK JDW NO:
590-EEU-FS2A151
Datasheet:
EEU-FS2A151
Description:
FS 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FS2A151
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    FS
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    150μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    43mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    980mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm