  • EEU-HD1H2R2
EEU-HD1H2R2
advertisement
Manufacturer No:
EEU-HD1H2R2
HK JDW NO:
590-EEU-HD1H2R2
Datasheet:
EEU-HD1H2R2
Description:
HD 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-HD1H2R2
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    HD
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    18mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    36mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm