  • EEUEE2W220SB
EEUEE2W220SB
advertisement
Manufacturer No:
EEUEE2W220SB
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEUEE2W220SB
Package:
Radial
Datasheet:
EEUEE2W220SB
Description:
22μF Capacitor 20% 945mA 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
EEUEE2W220SB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    945mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Current - Leakage
    10μA
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm