  • EEUFA1C152
EEUFA1C152
advertisement
Manufacturer No:
EEUFA1C152
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEUFA1C152
Package:
Aluminum
Datasheet:
EEUFA1C152
Description:
1500μF Capacitor 20% 1.815A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEUFA1C152
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    1500μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.24mA
  • Ripple Current
    1.815A
  • Tan Delta
    0.18
  • Diameter
    10mm
  • Height
    30mm