  • EEUFA1V182L
EEUFA1V182L
advertisement
Manufacturer No:
EEUFA1V182L
HK JDW NO:
590-EEUFA1V182L
Description:
EEU-FA 1800μF Capacitor 20% 2.655A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEUFA1V182L
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    EEU-FA
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1800μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.63mA
  • Ripple Current
    2.655A
  • Tan Delta
    0.14
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    40mm