  • EEV-FK1A221P
EEV-FK1A221P
advertisement
Manufacturer No:
EEV-FK1A221P
HK JDW NO:
590-EEV-FK1A221P
Datasheet:
EEV-FK1A221P
Description:
FK 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-FK1A221P
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.022mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    260mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz
  • Custom Capabilities
    Vibration-Proof Product Available on Req
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm