  • EEV-FK1C101P
EEV-FK1C101P
advertisement
Manufacturer No:
EEV-FK1C101P
HK JDW NO:
590-EEV-FK1C101P
Datasheet:
EEV-FK1C101P
Description:
FK 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-FK1C101P
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    360mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 100kHz
  • Custom Capabilities
    Vibration-Proof Product Available on Req
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm