  • EEV-FK1C681GP
EEV-FK1C681GP
advertisement
Manufacturer No:
EEV-FK1C681GP
HK JDW NO:
590-EEV-FK1C681GP
Datasheet:
EEV-FK1C681GP
Description:
FK 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 850mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-FK1C681GP
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    850mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    80mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    637.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    900μm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%