  • EEV-HD1C100R
EEV-HD1C100R
advertisement
Manufacturer No:
EEV-HD1C100R
HK JDW NO:
590-EEV-HD1C100R
Datasheet:
EEV-HD1C100R
Description:
HD-V 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 20mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-HD1C100R
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2005
  • Series
    HD-V
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    20mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    12Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    34mA @ 10kHz
  • ESR
    12000 mΩ
  • Custom Capabilities
    Vibration-Proof Available On Request
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4.3mm