  • EEV107M035A9HAA
EEV107M035A9HAA
advertisement
Manufacturer No:
EEV107M035A9HAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EEV107M035A9HAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEV107M035A9HAA
Description:
EEV 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 196mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 86027
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEV107M035A9HAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.307W 6.60mmx7.80mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • Series
    EEV
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    340mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.035mA
  • Ripple Current
    196mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    340mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    196mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm