  • EEV108M010S9PAA
EEV108M010S9PAA
advertisement
Manufacturer No:
EEV108M010S9PAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EEV108M010S9PAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
EEV 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV108M010S9PAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EEV
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    1000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    80mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    595mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm