  • EFM32G880F32G-E-QFP100
EFM32G880F32G-E-QFP100
advertisement
Manufacturer No:
EFM32G880F32G-E-QFP100
HK JDW NO:
715-EFM32G880F32G-E-QFP100
Package:
100-LQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Gecko Series 3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 4157
Step5Bar-code shipping tag
EFM32G880F32G-E-QFP100
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Gecko
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    86
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    32768
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • External Data Bus Width
    16
  • RAM (bytes)
    8192
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm