  • EFM32GG942F512-QFP64
EFM32GG942F512-QFP64
advertisement
Manufacturer No:
EFM32GG942F512-QFP64
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32GG942F512-QFP64
Package:
64-TQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Giant Gecko Series 64 Pin 48MHz 3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 16398
Step5Bar-code shipping tag
EFM32GG942F512-QFP64
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Giant Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    50
  • RAM Size
    128K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    524288
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm