  • EFM32WG232F128-QFP64T
EFM32WG232F128-QFP64T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG232F128-QFP64T
HK JDW NO:
715-EFM32WG232F128-QFP64T
Package:
64-LQFP
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller Wonder Gecko Series 64 Pin 48MHz 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 1357
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG232F128-QFP64T
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    360.605934mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Wonder Gecko
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4F
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
    32b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of ADC Channels
    1
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm