  • EFM32WG295F256-BGA120
EFM32WG295F256-BGA120
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG295F256-BGA120
HK JDW NO:
715-EFM32WG295F256-BGA120
Package:
120-VFBGA
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller Wonder Gecko Series 120 Pin 48MHz 3V 120-VFBGA
Quantity:
In Stock : 2075
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG295F256-BGA120
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    120-VFBGA
  • Number of Pins
    120
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Wonder Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    120
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    93
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4F
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    93
  • Number of ADC Channels
    6
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm