  • EFM32WG380F256-QFP100
EFM32WG380F256-QFP100
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG380F256-QFP100
HK JDW NO:
715-EFM32WG380F256-QFP100
Package:
100-LQFP
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller Wonder Gecko Series 100 Pin 48MHz 3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 41
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG380F256-QFP100
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    50
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4F
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    81
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of PWM Channels
    3
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of GPIO
    83
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    1.45mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm