  • EFM32WG390F256-BGA112
EFM32WG390F256-BGA112
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG390F256-BGA112
HK JDW NO:
715-EFM32WG390F256-BGA112
Package:
112-LFBGA
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller Wonder Gecko Series 112 Pin 48MHz 3V 112-LFBGA
Quantity:
In Stock : 1738
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG390F256-BGA112
  • Package / Case
    112-LFBGA
  • Number of Pins
    112
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    112
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    48MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    86
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4F
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
    32b
  • PWM Channels
  • Address Bus Width
    28
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of GPIO
    87
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Length
    10mm