  • EFM32WG990F256-BGA112
EFM32WG990F256-BGA112
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG990F256-BGA112
HK JDW NO:
715-EFM32WG990F256-BGA112
Package:
112-LFBGA
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M4F 32-Bit Microcontroller Wonder Gecko Series 112 Pin 48MHz 3V 112-LFBGA
Purchasing and Inquiry
EFM32WG990F256-BGA112 Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 112-LFBGA package. Surface Mount is used for mounting. Package Cut Tape (CT) contains it. The device runs in ARM? Cortex?-M4F core processor. Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C TA. FLASH is the type of program memory used by it. It has a number of 86I/Os. BOTTOM is the position of its terminals on the board. It has 112 terminationals. The electrical component is part of the series Wonder Gecko. Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved. MICROCONTROLLER, RISC is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. 112 pins are used to construct it. It is possible to store programs and data on the devices, as they have a memory size of 256kB. Its core architecture is based on ARM. When working at a frequency of 48MHz it is able to achieve excellent efficiency. During normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 1.98V. An oscillator type Internal is required for it to work.
EFM32WG990F256-BGA112 Features
112-LFBGA package
Mounting type of Surface Mount
EFM32WG990F256-BGA112 Applications
There are a lot of Silicon Labs EFM32WG990F256-BGA112 Microcontroller applications.
  • Gas monitoring systems
  • Instrument control
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Firewalls
  • Copiers
  • Smartphone
  • ECG machine
  • Nintendo
  • Hand-held metering systems
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG990F256-BGA112
  • Package / Case
    112-LFBGA
  • Number of Pins
    112
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    112
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    86
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4F
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
    32b
  • PWM Channels
  • Address Bus Width
    28
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of GPIO
    87
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Length
    10mm