  • EGPA500ELL122MK40S
EGPA500ELL122MK40S
advertisement
Manufacturer No:
EGPA500ELL122MK40S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGPA500ELL122MK40S
Package:
Radial, Can
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50Volts 1200uF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EGPA500ELL122MK40S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    GPA
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    2.87A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.722A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.87A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm