  • EGPD630ELL102ML25H
EGPD630ELL102ML25H
advertisement
Manufacturer No:
EGPD630ELL102ML25H
HK JDW NO:
856-EGPD630ELL102ML25H
Description:
GPD 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.68A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 17665
Step5Bar-code shipping tag
EGPD630ELL102ML25H
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    2.68A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.764A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.94A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm