  • EGXE161ELL151MLN3S
EGXE161ELL151MLN3S
advertisement
Manufacturer No:
EGXE161ELL151MLN3S
HK JDW NO:
856-EGXE161ELL151MLN3S
Description:
GXE 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 434mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGXE161ELL151MLN3S
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    434mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    434mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    651mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%