  • EGXE500ELL102MLN3S
EGXE500ELL102MLN3S
advertisement
Manufacturer No:
EGXE500ELL102MLN3S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGXE500ELL102MLN3S
Package:
Radial, Can
Description:
GXE 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.59A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6564
Step5Bar-code shipping tag
EGXE500ELL102MLN3S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GXE
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    1.59A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    32mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    954mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.59A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm