  • EGXE500ETD101MJC5S
EGXE500ETD101MJC5S
advertisement
Manufacturer No:
EGXE500ETD101MJC5S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGXE500ETD101MJC5S
Package:
Radial, Can
Description:
GXE 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 520mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6643
Step5Bar-code shipping tag
EGXE500ETD101MJC5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GXE
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    520mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    200mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    208mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    520mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm