  • EGXF350ELL511MJ16S
EGXF350ELL511MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF350ELL511MJ16S
HK JDW NO:
856-EGXF350ELL511MJ16S
Description:
GXF 510μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1890
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGXF350ELL511MJ16S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2004
  • Series
    GXF
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    510μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    94mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650mA @ 120Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm