  • EKMH250VSN103MP40T
EKMH250VSN103MP40T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH250VSN103MP40T
HK JDW NO:
856-EKMH250VSN103MP40T
Description:
KMH 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.39A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH250VSN103MP40T
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.39A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.39A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5812A @ 100kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm