  • EKMH401VSN391MA40S
EKMH401VSN391MA40S
advertisement
Manufacturer No:
EKMH401VSN391MA40S
HK JDW NO:
856-EKMH401VSN391MA40S
Description:
KMH 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.45A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH401VSN391MA40S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    638mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.45A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.0735A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Length
    40mm