  • EKMH401VSN471MA45S
EKMH401VSN471MA45S
advertisement
Manufacturer No:
EKMH401VSN471MA45S
HK JDW NO:
856-EKMH401VSN471MA45S
Description:
KMH 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.74A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH401VSN471MA45S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    529mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.74A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.74A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4882A @ 100kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm