  • EKMH500VSN682MR40T
EKMH500VSN682MR40T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH500VSN682MR40T
HK JDW NO:
856-EKMH500VSN682MR40T
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKMH500VSN682MR40T
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    68.038855g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    49mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.564A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm