  • EKMM3B1VSN121MN30S
EKMM3B1VSN121MN30S
advertisement
Manufacturer No:
EKMM3B1VSN121MN30S
HK JDW NO:
856-EKMM3B1VSN121MN30S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMM 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMM3B1VSN121MN30S
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.0725A @ 50kHz
  • Diameter
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KMM
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.072Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    750mA