  • EKMQ451VSN271MR40S
EKMQ451VSN271MR40S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ451VSN271MR40S
HK JDW NO:
856-EKMQ451VSN271MR40S
Description:
KMQ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.19A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ451VSN271MR40S
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    2 mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.04571mA
  • Ripple Current
    1.19A
  • Test Frequency
    120Hz
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.19A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7017A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm