  • EKMR451VQD681MA50W
EKMR451VQD681MA50W
advertisement
Manufacturer No:
EKMR451VQD681MA50W
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMR451VQD681MA50W
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
KMR 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.36A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
EKMR451VQD681MA50W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMR
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.36A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.36A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3748A @ 50kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm