  • EKMS421VSN121MQ25S
EKMS421VSN121MQ25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMS421VSN121MQ25S
HK JDW NO:
856-EKMS421VSN121MQ25S
Description:
KMS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 810mA 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMS421VSN121MQ25S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    810mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1583A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.083 27.50mm