  • EKMS421VSN561MA45S
EKMS421VSN561MA45S
advertisement
Manufacturer No:
EKMS421VSN561MA45S
HK JDW NO:
856-EKMS421VSN561MA45S
Description:
KMS 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.17A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMS421VSN561MA45S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.17A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1031A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.870 47.50mm