  • EKMT451VSN391MR50S
EKMT451VSN391MR50S
advertisement
Manufacturer No:
EKMT451VSN391MR50S
HK JDW NO:
856-EKMT451VSN391MR50S
Description:
KMT 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMT451VSN391MR50S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.4A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.432A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.067 52.50mm
  • Length
    50mm