  • EKXJ161ELL221ML25S
EKXJ161ELL221ML25S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ161ELL221ML25S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKXJ161ELL221ML25S
Package:
Radial, Can
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 160Volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ161ELL221ML25S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    25
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    KXJ
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    160V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    1.02A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.02A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.295A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm