  • EKXJ161ELL271MUN3S
EKXJ161ELL271MUN3S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ161ELL271MUN3S
HK JDW NO:
856-EKXJ161ELL271MUN3S
Description:
KXJ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.17A 0.571Dia 14.50mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ161ELL271MUN3S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.17A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6325A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm