  • EKXJ251ELL271ML45S
EKXJ251ELL271ML45S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ251ELL271ML45S
HK JDW NO:
856-EKXJ251ELL271ML45S
Description:
KXJ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.31A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ251ELL271ML45S
  • Ripple Current
    1.31A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.31A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9475A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.831 46.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C