  • EKY-101ELL101MK16S
EKY-101ELL101MK16S
advertisement
Manufacturer No:
EKY-101ELL101MK16S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKY-101ELL101MK16S
Package:
Radial, Can
Description:
KY 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 750mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 15861
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKY-101ELL101MK16S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    KY
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    750mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    110mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    750mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm