  • EKY-160EC3331MHB5D
EKY-160EC3331MHB5D
advertisement
Manufacturer No:
EKY-160EC3331MHB5D
HK JDW NO:
856-EKY-160EC3331MHB5D
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 16 Volt
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKY-160EC3331MHB5D
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Series
    KY
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    640mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    320mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    640mA @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm