  • EL240A10R-05
EL240A10R-05
advertisement
Manufacturer No:
EL240A10R-05
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-EL240A10R-05
Package:
Module
Datasheet:
EL240A10R-05
Description:
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EL240A10R-05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    14.399999g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    EL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Depth
    21.1mm
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187/0.250
  • Output Type
    AC
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Max Voltage Rating (AC)
    280V
  • Voltage - Input
    4V~8VDC
  • Throw Configuration
    SPST
  • Turn On Delay Time
    20 μs
  • Max Output Voltage
    280V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    24V~280V
  • Input Current
    8.5mA
  • Load Current
    10A
  • Isolation Voltage
    3.75kV
  • Max Supply Voltage (AC)
    280V
  • Min Supply Voltage (AC)
    24V
  • Height
    14.3mm
  • Length
    35.6mm