  • EL240A20R-12
EL240A20R-12
advertisement
Manufacturer No:
EL240A20R-12
Manufacturer:
Crydom Inc
HK JDW NO:
166-EL240A20R-12
Package:
Datasheet:
Description:
SSR, 280VAC/20A, 10-14VDC, RN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EL240A20R-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, ZERO VOLTAGE CROSSING
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Number of Elements
    1
  • Optoelectronic Device Type
    TRIGGER OUTPUT SSR
  • On-State Current-Max
    20A
  • Isolation Voltage-Max
    3750V