  • ELC-08D2R7E
ELC-08D2R7E
advertisement
Manufacturer No:
ELC-08D2R7E
HK JDW NO:
590-ELC-08D2R7E
Datasheet:
ELC-08D2R7E
Step5Bar-code shipping tag
ELC-08D2R7E
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
  • Series
    08D
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    6.3A
  • Shielding
    Unshielded
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    0.01MHz
  • DC Resistance (DCR)
    11mOhm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    6.3A
  • Special Feature
    DCR MEASURED AT 20/30% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm